ITV Director Scheme

*

PAST TRAINEES from 1960 - 2007 include

Tim Albery
Bill Alexander
Bill Bankes-Jones
Stephen Barry
Nicholas Barter
Alice Bartlett
Roy Battersby (First Trainee 1960)
Michael Batz
Richard Beecham
Robin Belfield
Jeremy Bell
David Benedictus
Ivor Benjamin
Paul Bernard
Serdar Bilis (David Fraser Award 2008)
Noah Birksted-Breen
Lelia Blake
Elsa Bolam
Jez Bond(Artistic Director, The Park Theatre)
Laurence Bourne (First Trainee 1960)
Michael Boyd
Joyce Branagh
Phillip Breen
John Brehoney (First Trainee 1960)
Mark Brickman
Pip Broughton
Deborah Bruce
William Bryden
Daniel Buckroyd
Anne Burge
Marina Caldarone
Emma Callander(Associate Director, Traverse Theatre)
Lorne Campbell(Artistic Director, Northern Stage)
Topher Campbell (Artistic Director, Red Room)
Gerald Chapman
Jane Chard
Hannah Chissick
Roger Clissold
Alan Cohen
Tony Colegate
Jo Combes
John Cox (First Trainee 1960)
Kerry Crabbe
Mark Cunningham
Simon Curtis
James Dacre(Artistic Director, Northampton Royal and Derngate)
Jennie Darnell
Lora Davies
Barry Davis
Richard Digby-Day
Margo Dord
Joe Douglas
Jonathan Dudley
Femi Elowofuju, jnr
Frank Evans
Emma Faulkner
Vicky Featherstone (Artistic Director, Royal Court Theatre)
Kay Fellows
Fiona Finlay
Nikolai Foster
Simon Gammell
Edward Gilbert
Rupert Goold (Artistic Director, Almeida)
Emily Gray (Artistic Director, Trestle Theatre)
Ramin Gray (Artistic Director, ATC)
Justin Greene
Malcolm Griffiths
Vincent Guy
Keith Hack
Sarah Harding
Carey Harrison
Laura Harvey
Frank Hatherley
Giles Havergal
Chris Haydon(Artistic Director, The Gate)
Ronald Hayman
Jeremy Herrin(Artistic Director, Headlong)
Gregory Hersov (Artistic Director, Royal Exchange, Manchester)
Teresa Heskins (Artistic Director, New Vic, Stoke on Trent)
Dominic Hill (Artistic Director, Citizens Theatre)
Lesley Hill
Chris Honer
Philip Howard
'Dusty' Hughes
Richard Hughes
Jonathan Humphreys
Thomas Hutton
Kathryn Ind
Peter Jefferies
Nicholas Kent
Stephen Knight
Rob Knights
Barry Kyle
Patrick Lau
Dominic Leclerc (David Fraser Award 2006 ITV)
Julia Limer
Clare Lizzimore (Associate Director, Hampstead Theatre)
Ken Loach
Hettie MacDonald
Elina Manni
Kenny McBain
Yvonne McDevitt
Rae Mcken
Andrew Mckinnon
Chris Meads
Roger Michell
Carl Miller
Cordelia Monsey
Saffron Myers
Adrian Noble
Trevor Nunn
James O'Brien
Sean O'Connor
Michael Okrent
George Ormond
Phil Ormrod
Thomas Osborn
Chris Parr
Clive Perry (First Trainee 1960)
Nick Philippou
Suki Pitcher
Sue Pomeroy (Artistic Director, Good Company)
Sarah Punshon
Nina Raine
Joanna Read
Andy Readman
Iain Reekie
Stephen Rich
Douglas Rintoul
Ed Robson
Michael Rodger
George Roman (First Trainee 1960)
Peter Rowe (Artistic Director, New Wolsey Theatre, Ipswich)
Tal Rubins
Michael Rudman
Patrick Sandford
George Savona
Mark Scrimshaw
Miriam Segal
Rumu Sen Gupta
Debbie Seymour
Geoffrey Sherman
Debbie Shewell
John Sichel
Caroline Smith
Janette Smith
David Spencer
Karen Stephens
Brian Stonehouse
Psyche Stott
Tim Supple (Artistic Director, Dash Arts)
John Tiffany (Associate Director, Royal Court Theatre)
Philip Tinline
Anne Tipton (David Fraser Award 2007- BBC)
Christopher Tookey
Kate Varney
Michael Walton
Peter Watson
Roger Williams
Philip Wilson
Sue Wilson
Emma Wolukau-Wanambwa
Mark Woolgar
Tom Wright(Associate Director, Freedom Studios)
Jonathan Wright Miller
Deborah Yhip
Nicholas Young

  back

 

  back